Κατ’ αρχάς Χρόνια Πολλά και καλή δημιουργική χρονιά για όλους μας!
Αυτό λέω και εγώ Χάρη, το προφανές! Στην πολεοδομία όμως που εξετάζεται το θέμα, εμμένουν στην άποψη ότι αφού σήμερα δημιουργώ τα νέα διαμερίσματα, πρέπει να εφαρμόσω το Π.Δ. 111/04 και να εξασφαλίσω μία θέση ανά διαμέρισμα.
Και όλα αυτά, παρότι δέχονται και εξετάζουν το κτίριο με τους όρους δόμησης που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας (μέχρι και σεντόνι ζήτησαν). Θεωρούν όμως ότι για την στάθμευση πρέπει να πάω με τις διατάξεις του Π.Δ. 111 και ειδικά την παράγραφο που αφορά τα νέα κτίρια, διότι έχω νέα διαμερίσματα!
Αναπτύσσουν και μία θεωρία εντελώς παράλογη, ότι δηλαδή η αναθεώρηση της άδειας επ’ αόριστον, αφορά την επακριβή υλοποίηση της αρχικής άδειας και τίποτε παραπάνω και αν θέλω να τροποποιήσω την αρχιτεκτονική μελέτη δημιουργώντας νέα διαμερίσματα οφείλω να εξασφαλίσω θέσεις στάθμευσης για αυτά!
Και για να προλάβω τον αντίλογο, στο επιχείρημά μου ότι (Ν4067/12 αρ. 34):
«Οικοδομικές άδειες σε ισχύ κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του παρόντος είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων, που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής τους»
μου ανταπαντούν ότι ο 4067 δεν αναφέρεται σε θέσεις στάθμευσης!